ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ +90 322 503 04 77 info@adanafilmfestivali.org.tr

15. Altın Koza Film Festivali (2008)

ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Özcan Alper (Sonbahar)

En İyi Yönetmen: İnan Temelkuran (Made In Europe)

En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer (Ara) – Ayşe Damgacı (Gitmek)

En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan, A.Mümtaz Taylan,İnan Ulaş Torun, Aykut Kayacık, Teoman Kumbaracıbaşı, Ruhi Sarı, Murat Öncül, Ali Çelik, Murat Makçı, Murat Kılıç, Mustafa Kırantepe, Hasan Şahintürk, Barış Yıldız, Emin Gürsoy, İnan Temelkuran, Güven İnce, Kadir Çermik, A. Rıza Kubilay

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Megi Kobaladze (Sonbahar)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:  Serkan Ercan (Gölge)

En İyi Sanat Yönetmeni: Selda Çiçek (Gölge)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Yılmaz (Nokta)

En İyi Senaryo Yazarı: Ümit Ünal (Ara)

En İyi Müzik: Mazlum Çimen (Nokta)

En İyi Stüdyo: 2 / 35 – Zound

En İyi Kurgu: Çiçek Kahraman (Ara)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu:  Kaya Akaya (Ulak)

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Şenay Aydın (Saklı Yüzler)

Jüri Özel Ödülü: Sonbahar (Yön: Özcan Alper)

Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü: Made In Europe (Yönetmen: İnan Temelkuran)

Halk Jürisi Ödülü: Ulak (Yönetmen: Çağan Irmak)

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

Kurmaca / En İyi Film: Yoldaki Kedi (Can Kılcıoğlu)

Belgesel / En İyi Film: Gölün Kadınları (Emine Emel Balcı) – Argu (Ersen Çıra – İhsan Öztürk )

Canlandırma / En İyi Film: Aquarıum (Denizcan Yüzgül)

Deneysel / En İyi Film: Ah Aklımdan Ölümüm Geçer (Eray Mert)

AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

Kurmaca Dalı En İyi Film Ödülü: Ne Biliyorum /What Do I Know (Sejla Kameric ve Timur Makarevic / Bosna Hersek)

Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Sid (Nolwenn Lemesle / Fransa)

Kurmaca Mansiyon Ödülü: Öldürürken Ağlamak /Crying While Being Killed (Maria Magkanari / Yunanistan) – Genç Bayan ve Öğretmen /The Young Lady And The Teacher (Mohammed Nadif)

Belgesel Dalı En İyi Film Ödülü: Jumate (Diogo Costa Amarante / İspanya)

Belgesel Jüri Özel Ödülü: Rwandanın Çiçekleri /Flowers of Rwanda (David Munoz / İspanya)

Canlandırma En İyi Film Ödülü: Candide (Jose Pedro Cavalherio / Potekiz)

Deneysel Dalı En İyi Film: Altyazı (Efe Öztezdoğan / Türkiye)

Deneysel Jüri Özel Ödülü: Marseille (Camile Gale ve Manolo Bez / Fransa)

ONUR ÖDÜLÜ

Selda Alkor, Halil Ergün, Halit Refiğ

TÜRK SİNEMASI’NDA BİR USTA OYUNCU

Tuncel Kurtiz

SPONSORLAR

Festival Sponsorları
"Sinemanın başarılı örneklerinin 24. kez ödüllendirileceği Uluslararası Adana Film Festivali'ne katılacak tüm sinemaseverlere iyi seyirler dilerim..." HÜSEYİN SÖZLÜ Adana Büyükşehir Belediye Başkanı