ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ +90 322 453 00 09 info@altinkoza.org.tr
25. Uluslararası Adana Film Festivali, İstanbul’da Tanıtıldı
14.09.2018

25. Uluslararası Adana Film Festivali, İstanbul’da Tanıtıldı

Festival lansmanına sinema dünyası yoğun ilgi gösterdi

25. Uluslararası Adana Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri ve seçici kurulları, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

22-30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin İstanbul Basın Toplantısı Hilton Bosphorus’ta yapıldı. Toplantıda Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri ve seçici kurulları kamuoyuna ilk kez  açıklandı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jüri Üyesi Tuba Büyüküstün ile Adanalı Sanatçı Caner Cindoruk ve sinema dünyasından çok sayıda ünlü ismin katıldığı basın toplantısında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk Sineması’nı ve sanatı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Başkan Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra, Adana Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Halil Avşar,  Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin ve Adana Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Mahmut Tülek’in de katıldığı basın toplantısında, sinema dünyasının uzun süredir heyecanla beklediği Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda finale kalan filmler ve seçici kurul üyeleri ilk kez duyuruldu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplantıya ilgi gösteren sinemacılara ve basın mensuplarına teşekkür etti, Adana Film Festivali’nin her geçen yıl bir öncekinden daha kaliteli ve zengin bir içerikle hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Başkan Sözlü, Türk Sineması’na, sanatına destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer de Uluslararası Adana Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümlerine vurgu yaparak, Ulusal Uzun Metraj FilmYarışması’nın, Türk Sineması’nın gelişimi adına çok önemli olduğunu belirtti. 

Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş ise Adana Film Festivali’nin içeriği ve ayrıntılarıyla ilgili  bilgi aktardı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde aralıksız yapılmaya başlanan festivalin 25’incisini yapmaya hazırlandıklarını ve 40’a yakın Altın Koza ödülü verileceğini duyurdu. 

Uluslararası Adana Film Festivali’nde bu yıl;  Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak. Adana Film Festivali’nin bu yıl 25’incisinin yapılıyor olması nedeniyle, 25’inci yıla özel ödüller verilecek, etkinlikler düzenlenecek.

Uluslararası Adana Film Festivali’nin 25’incisi öncesinde daha önce kamuoyuyla paylaşılan 3 ana kategorideki finalistlerin ardından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri ve jürileri de belli oldu.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ VE BÜYÜK JÜRİ

25. Adana Film Festivali, bu yıl Türkiye sinemasını kucaklama arzusuyla Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın film adedini 15’e çıkardı. 

1-Anons – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Mahmut Fazıl Coşkun 

2-Arada – DÜNYA PRÖMİYERİ – Ali Kemal Çınar 

3-Aydede – AKDENİZ PRÖMİYERİ – Abdurrahman Öner 

4-Babamın Kemikleri – DÜNYA PRÖMİYERİ – Özkan Çelik 

5-Dört Köşeli Üçgen – Mehmet Güreli  

6-Güvercin – Banu Sıvacı 

7-Güvercin Hırsızları – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Osman Nail Doğan 

8-Halef - Murat Düzgünoğlu

9-İçeridekiler – DÜNYA PRÖMİYERİ – Hüseyin Karabey 

10-Kardeşler – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Ömür Atay 

11-Kaos – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Semir Aslanyürek

12-Kelebekler – Tolga Karaçelik 

13-Sibel – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti

14-Tuzdan Kaide – Burak Çevik

15-Yuva – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Emre Yeksan

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor:

Tomris Giritlioğlu (Jüri Başkanı), Ahmet Mümtaz Taylan, Cihan Ünal, Mehmet Açar, Mustafa Presheva, Nebil Özgentürk, Tuba Büyüküstün.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi:  Barış Saydam, Hasan Nadir Derin, Murat Tırpan.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Film Yönetmenleri Derneğı (FİLM-YÖN) Jürisi: Cemil Ağacıklıoğlu, Canan Gerede, Feyzi Tuna.

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ VE BÜYÜK JÜRİ

7-8 A listesi uluslararası film festivalinde yarışıp hak ettiği ödülü alan veya alamayan filmlerin Türkiye prömiyerlerinden oluşturulan yarışmada; Lee Chang-Dong, Jia Zhangke, Olivier Assayas, Radu Jude, Philip Gröning gibi modern sinemanın son 20 yılına damga vurmuş isimler rekabete girecek. Yarışmanın Türk üyesi ise Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons’u oldu. 

1-Kül En Saf Beyazdır (Ash is Purest White) / (Jian Hu Er Nv)  – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Jia Zhangke – Çin 

2-Blaze – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Ethan Hawke – ABD 

3-Şüphe (Burning / Boening) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Lee Chang-Dong – Güney Kore 

4-Domestik (Domestique / Domestik) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Adam Sedlak – Çekya 

5-Tarihe Barbar Olarak Geçmek Umurumda Değil (I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians / Îmi Este Indiferent Daca în Istorie Vom Intra Ca Barbari) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Radu Jue - Romanya 

6-Budala Kardeşim Robert (My Brother’s Name is Robert and He is An Idiot / Mein Bruder heißt Robert und ist Ein Idiot) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Philip Gröning – Almanya 

7-Çifte Hayatlar (Non-Fiction / Double Vies) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Olivier Assayas – Fransa 

8-Pity - TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Babis Makridis – Yunanistan 

9-Anons / The Announcement – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Mahmut Fazıl Coşkun - Türkiye

Uluslararası Uzun Metraj Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Jürisi: Urszula Antoniak (Jüri Başkanı), Jüri Üyeleri: Justine Barda, Joseph Fahim, Andreas Sinanos, Ece Dizdar

TOPLAM 900 BİN LİRA ÖDÜL

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında bu yıl verilecek maddi ödüller şu şekilde: 

En İyi Film Ödülü: 350 bin lira

Yılmaz Güney Ödülü: 75 bin lira

Adana İzleyici Ödülü: 25 bin lira

En İyi Yönetmen Ödülü: 50 bin lira

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 20 bin lira

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 20 bin lira

En İyi Müzik Ödülü: 15 bin lira

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 15 bin lira

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: 10 bin lira

En İyi Kurgu Ödülü: 10 bin lira

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: 10 bin lira

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: 10 bin lira

Festivaldeki diğer ödüllerle birlikte bu yıl yaklaşık 900.000 lira para ödülü dağıtılacak.

HUZUREVİ VE SEVGİ EVLERİNDE ÖZEL GÖSTERİMLER

Ayrıca festival etkinliklerinde bu yıl Türk ve dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türk Dünyası Özel Gösterimleri, Adanalı sinemaseverlerle buluşacak; söyleşiler, sergiler, ödül törenleri ve konserler sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Engelli sinema gösterimleri, huzurevi ve sevgi evlerinde özel gösterimler ve mahallelerde gezici sinema gösterimleri de 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin iddialı etkinlikleri arasında yer alacak. 

AÇILIŞ FİLMİ

1-Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Spike Lee – ABD – DCP - 135 dk.

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN TAZE TAZE

1-Dogman (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Matteo Garrone – İtalya – DCP - 102 dk.

2-Mutlu Lazzaro (Happy as Lazzaro / Lazzaro Felice) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Alice Rohrwacher – DCP - 125 dk. 

3-Woman at War (Kona Fer í Stríð) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Benedikt Erlingsson - İzlanda – DCP - 101 dk.

4-Utoya (U July 22 / Utøya 22. Juli) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Erik Poppe - Norveç – DCP - 90 dk.

5-We the Animals (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Jeremiah Zagar – ABD – DCP - 94 dk.

6-Sükunet (The Quietud / La Quietude) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Pablo Trapero – Arjantin – DCP - 117 dk.

7-Diamantino (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Gabrien Abrantes, Daniel Schmidt – Portekiz – DCP – 92 dk.

8-Uzun Bir Günden Geceye Yolculuk 3D (Long Day’s Journey Into Night / Di Qiu Zui Hou De Ye Wan) (2018) – DOĞU AVRUPA PRÖMİYERİ – Bi Gan – Çin – DCP - 110 dk.

9-Amir (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Nima Eghlima – İran – DCP - 105 dk.

10-Oblivion Verses (Los Versos Del Olvido) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Alireza Khatami – Fransa / Almanya / Hollanda / Şili – DCP - 92 dk.

11-Clara’nın Hayaleti (Clara’s Ghost) (2018) – AVRUPA PRÖMİYERİ - Bridey Elliott – ABD – DCP - 80 dk.

12-Kristal Kuğu (Crystal Swan) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Darya Zhuk – Belarus – DCP - 95 dk.

13-Bir Aile Turu (A Family Tour) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Liang Ying – Tayvan / Hong Kong / Singapur / Malezya – DCP - 107 dk.

14-Mariphasa (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Sandro Aguilar – Portekiz – DCP - 86 dk.

15-Tuzu Kuru (Those Who Are Fine / Dene Wos Guet Geit) (2017) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Cyril Schäublin - İsviçre – DCP - 71 dk.

16-A Land Imagined (2018) – DOĞU AVRUPA PRÖMİYERİ – Siew Hua Yeo – Singapur – DCP - 95 dk.

17-Aşk Hikayesi (History of Love / Zgodovina Ljubezni) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Sonja Prosenc – Slovenya – DCP - 105 dk.

18-Yozlaşmış Bir Aile (A Family Submerged / Familia Sumergida) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - María Alché – Arjantin – DCP - 91 dk.

19-Ruben Brandt (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Milorad Krstic – Macaristan – DCP - 96 dk.

USTALARIN GÖZÜNDEN

1-İmgeler ve Sözcükler (The Image Book / Le Livre d’Image) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Jean-Luc Godard – Fransa – DCP - 84 dk.

2-Merak Etme, Fazla Uzaklaşamaz (Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Gus Van Sant – ABD - DCP - 114 dk.

3-Etin Cazibesi (Seduçao De Carne) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Julio Bressane – Brezilya – DCP - 75 dk.

AKDENİZ’İN ÖTESİ

1-Cemile (Djamilia) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Aminatou Echard – Fransa – DCP - 84 dk.

2-Sicilya’da İntikam (Sicilian Ghost Story) (2017) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Fabio Grassadonia, Antonio Piazza – DCP - 122 dk.

3-Tunus Geceleri (Tunis Ellil: Tunis By Night) (2017) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Elyes Baccar – Tunus – DCP - 90 dk.

4-Yomeddine (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – A.B. Shawky – Mısır – DCP - 97 dk.

VİZYON SAHİBİ YÖNETMEN: ALEKSEY FEDORCHENKO

1-Demir Yolu (Zheleznaya Doroga / The Railway) (2007) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Rusya – DCP - 106 dk. 

2-Sessiz Ruhlar (Ovsyanki / Silent Souls) (2010) – ADANA PRÖMİYERİ – Rusya – DCP – 78 dk.

3-Meadow Mari’nin Kutsal Eşleri (Nebesnye Zheny Lugovykh Mari / Celestial Wives of Meadow Mari) (2012) – ANADOLU PRÖMİYERİ – Rusya - DCP – 106 dk. 

4-Devrim Melekleri (Angely Revolyutsii / Angels of Revolution) (2014) – ADANA PRÖMİYERİ – Rusya – DCP – 113 dk.

5-Anna’nın Savaşı (Voyna Anny / Anna’s War) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Rusya – HD file – 74 dk.

6-Chronoeye (2012) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Rusya – DCP - 37 dk. 

7-Atavism (2013) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Rusya – DCP - 5’ 

8-Breathing (2017) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Rusya – DCP - 23’ 

YUNAN YENİ DALGASI

1-Köpek Dişi (Kyonodontas / Dogtooth) (2009) – ADANA PRÖMİYERİ – Yorgos Lanthimos -  – DCP - 94 dk.

2-Attenberg (2010) – ANADOLU PRÖMİYERİ – Athina Rachel Tsangari – 97 dk.

3-Metéora (2012) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Spiros Stathoulopoulos – DCP - 82 dk.

4-L (2012) – ANADOLU PRÖMİYERİ – Babis Makridis – DCP - 87 dk. 

5-Park (2016) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Sofia Exarchou – DCP - 100 dk. 

ÜCRA KÖŞELER

1-Climax – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Gaspar Noé – Fransa – DCP - 95 dk.

2-Mandy – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Panos Cosmatos – DCP - 121 dk.

3- Charlie ve Hannah'nın Büyük Gece Kaçamağı (Charlie and Hannah's Grand Night Out / Charlie en Hannah Gaan Uit) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Bert Scholiers – Belçika – DCP - 75 dk.

4-Kurt İni (The Wolf House / La Casa Lobo) (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Joaquín Cociña, Cristóbal León – Şili – DCP - 75 dk.

RESTORE EDİLMİŞ FİLMLER

1-Gel ve Gör (Come and See / Idi I Smotri) (1985) – Elem Klimov – Sovyetler Birliği – DCP - 142 dk.

2-Benim XX. Yüzyılım (My Twentieth Century / Az én XX. Századom) (1989) – Ildiko Enyedi – Macaristan – DCP - 102 dk.

3-Kısa Rastlaşmalar (Brief Encounters / Korotkie Vstrechi) (1968) – Kira Muratova – Sovyetler Birliği – DCP - 96 dk.

4-Ikarie XB 1 (1963) – Jindrich Polak – Çekya – DCP - 88 dk.

5-Fanny ve Alexander (Fanny and Alexander / Fanny och Alexander) (1982) – Ingmar Bergman – İsveç – DCP - 188 dk.   

KAPANIŞ ÖNCESİ ÖZEL GÖSTERİM

1-Yol Kenarı – ADANA PRÖMİYERİ – Tayfun Pirselimoğlu – Türkiye – DCP – 122 dk.

TÜRK SİNEMASI ÖZEL GÖSTERİMLERİ

1-Babamın Ceketi (2018) – DÜNYA PRÖMİYERİ – Müfit Can Saçıntı – Türkiye – DCP – 101 dk.

2-Bir Türk Masalı (2018) – DÜNYA PRÖMİYERİ – Toprak Sergen – Türkiye – DCP – 93 dk.

3-Borç (2018) – AKDENİZ PRÖMİYERİ – Vuslat Saraçoğlu – Türkiye – DCP – 95 dk.

4-Taksim Hold’em (2018) – Michael Onder – Türkiye – DCP – 89 dk.

5-Locman (2017) – Şükrü Alaçam – Türkiye – DCP – 90 dk.

6-İçimdeki Hazine (2018) – Hakan Gürtop – DCP – 105 dk.

7-Suyun Öte Yanı (1991) – Tomris Giritlioğlu – 88 dk.

ULUSAL BELGESELLER

1-Fındıktan Sonra (2018) – AKDENİZ PRÖMİYERİ - Ercan Kesal – DCP - 40 dk.

2-Bitmeyen Yolculuk (2017) – AKDENİZ PRÖMİYERİ - Mehmet Güleryüz – 46 dk.

3-Güzel Adam Süreyya (2018) – Gökçe Kaan Demirkıran – DCP - 118 dk.

4-Uzak Evren (Distant Constellation) (2017) – Shevaun Mizrahi – DCP - 80 dk.

5-Bir Sabahattin Ali Trajedisi: Kayıp Kemiklerin İzinde (2018) – DÜNYA PRÖMİYERİ - Nebil Özgentürk – 55 dk.

6-Muhsin Ertuğrul (2007) – Yılmaz Atadeniz – DVD - 88 dk.

7-Umutlu Bir Hikaye (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ - Jale İncekol – 64 dk.

8-Singled Out (2017) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Marioana Guiu, Ariadna Relea – DCP - 81 dk.

9-Troya Hazineleri (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Nihal Ağırbaş – DCP - 77 dk.

10-Annemin Sinemaları (2018) – DÜNYA PRÖMİYERİ – Cansel Kılınççı – DCP - 42 dk.

 

 

SPONSORLAR

Festival Sponsorları
"Sinemanın başarılı örneklerinin 25. kez ödüllendirileceği Uluslararası Adana Film Festivali'ne katılacak tüm sinemaseverlere iyi seyirler dilerim..." HÜSEYİN SÖZLÜ Adana Büyükşehir Belediye Başkanı